|
|
![]() Źródło: CPP 8. Podwójna doktryna - o relacji Boga do człowieka* Zobacz przypisy Zgodnie z publikacjami Świadków Jehowy „Jehowa docenia wartość każdego z nas”, „ceni nasze zalety bez względu na to, w jakim stopniu już są rozwinięte” [46], „obsypuje swych Świadków licznymi darami” [47]. Podobnie jak Jehowa, świadectwo bezinteresownej troski o dobro człowiekiem wydają się okazywać sami Świadkowie, którzy na tzw. „terenie często opracowywanym” zwykle w ten sposób zwracają się do mieszkańców: „Dzień dobry. Cieszę się, że znowu pana widzę ... Czy w rodzinie wszyscy zdrowi?”, „Dzień dobry Jak się pan czuje?”, „Cieszę się, że zastałem pana w domu. Składamy naszą cotygodniową wizytę, żeby opowiedzieć o jeszcze innych dobrodziejstwach, które zapewni ludziom Królestwo Boże” [48]. Okazuje się, że dobrodziejstwa Jehowy dla człowieka „z dostawą do domu” nie są tak zupełnie bezinteresowne - bowiem: „Wszyscy Świadkowie oddani Bogu muszą być lojalni wobec Jehowy i organizacji” [49]. "Strażnica" z 15 listopada 1992 roku podała, reprezentatywny dla populacji Świadków, przykład pewnego mężczyzny, który „przez dziesiątki lat lojalnie służył Jehowie” i „oznajmił: <<Jeżeli chętnie podejmujemy się wszelkich zadań przydzielanych nam w ogólnoświatowej organizacji Bożej i niewzruszenie trwamy na posterunku, to nasze usilne starania zjednują nam Bożą przychylność>>” [50]. Los człowieka, znajdującego się pod zwierzchnictwem Ciała Kierowniczego Towarzystwa nie jest więc taką sielanką, jakby można było sądzić po "rajskich" obrazkach, których ogromne ilości zamieszczane są co dwa tygodnie w każdej "Strażnicy". Bóg w mentalności Jehowitów faktycznie jawi się jako skrupulatny sędzia-przedsiębiorca, który wtedy tylko okaże swoją łaskawość, gdy jego poddani na to zapracują. * Zobacz przypisy |
|
| Copyright © 2003-2005 Paweł Królak .: Polityka Prywatności :. Centrum Przeciwdziałania Psychomanipulacji
ul. Królewska 10, 20-609 Lublin |